Seniūnijų amatininkai

Batsiuvys

gediminas_stasys_1666679303-174de974053968162bf229903e53bba2.jpg

Gediminas Stasys Paplauskas

Gediminas Stasys Paplauskas, Lietuvoje nykstančio, bet Alytaus rajone gyvuojančio ir ypatingai puoselėjimo batsiuvystės amato meistras.

Jeigu žvelgtume plačiau, tai kaip žinia, batsiuvystės amatas yra nykstanti amatų rūšis, kurią nuslopino masinė batų gamyba. Tad tokių senojo amato puoselėtojų Lietuvoje yra išlikę labai nedaug, tik vienas kitas. Vienas jų – Gediminas Stasys Paplauskas, vieno seniausio tradicinio – batsiuvystės amato, meistras, o jam talkina žmona Dalia.

01Kontaktai

Dalį produkcijos galima rasti Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Amatų ir edukacijų erdvėje.

Be abejo, visko galima įsigyti atvykus pas pačius batsiuvius:

Adresu Dariaus ir Girėno g. 2, Krokialaukio mstl., Alytaus r.

Telefonu 863676293

Jie savo mažame ūkyje, Krokialaukio mietelyje gamina šlepetes, kurias įsigiję mielai dėvi vaikai ir suaugusieji. Apie pastarųjų patvarumą ir natūralumą garsas sklinda labai toli. Kas pirko ir ne kartą, sako, kad šlepetės pasižymi ilgaamžiškumu ir yra patogios dėvėti. Sako, kad jos greičiau nusibosta, nei susidėvi.

Dar vaikystėje visus laisvus savaitgalius ir šventadienius Gediminas praleisdavęs su batsiuviaujančiais dėde bei pusbroliu bei taip pat pasirinko minėtą profesiją. Šis nagingumu pasižymintis amatas Paplauskų šeimoje nebuvo užmirštas daugiau nei šimtmetį. Batsiuvystės amato istorija šeimoje perduota per daugelį  kartų. Gediminas yra profesionalus batsiuvys, baigęs specializuotus mokslus Amatų mokykloje Kaune ir šiuo amatu užsiimantis daugiau nei 40 metų.

Gediminas šlepetes gamina naudodamas daugiau nei šimtmetį tarnaujančias rankines presavimo stakles, pagamintas iš geležies. O pats gamybos procesas nėra tobulintas  ir yra unikalus be šiuolaikiškumo žymių.

Gediminas ir Dalia mielai savo amatą pristato įvairiuose renginiuose, mugėse visoje Lietuvoje. Ne viena šlepečių pora jau iškeliavusi ir į užsienį, tokių valstybių Gedeminas jau baigia skaičiuoti antrą dešimtį. Krokialaukio krašto batsiuviai laukiami ir užsienio kraštų mugėse. Paplauskams ne kartą teko viešėti Lenkijoje vykstančiose įvairiose amatų mugėse. Taip Gediminas ir Dalia keliauja  iš vienos mugės į kitą, iš vienos šventės į kitą – parodydami, pamokydami, patardami ir  kiekvieną apdovanodami nuoširdžia šypsena ir geru žodžiu.

Batsiuvystės amatas, kaip ir visi kiti amatai, užtvirtinti laiko, apdainuoti liaudies dainose, minimi pasakojimuose,  paženklinti patarlėmis. Kaip sako: „Batų nesiuvęs, batsiuviu netapsi“, tai ir parodo, kad pačius pagrindinius darbus, amatus, iš ko pelnytis duoną, geriausiai patikrina ir atspindi ilgaamžiškumas, kruopštus, atsakingas ir tylus, bet labai iškalbingus gaminius auginantis amatas.

Gediminas kartu su žmona Dalia šlepetėmis prekiauja, nykstantį amatą gyvai demonstruoja įvairiose mugėse, renginiuose.