Seniūnijų amatininkai

Bitininkas

vytautas_patinskas3_1663829205-092dc8e1e63d852bddb9bbabeff0ba9b.jpg

Vytautas Patinskas

„Bitėmis domėjausi nuo pat vaikystės, man patikdavo jas stebėti, klausytis dūzgimo“, – pasakoja bitininkas Vytautas Patinskas iš Plasapninkų kaimo, Butrimonių seniūnijos, Alytaus rajono. Bites laikė jo senelis iš mamos pusės – Augustinas Laužonis, ir tėtis – taip pat Vytautas. Nuo mažens Vytautas sekiodavo jiems iš paskos, o paaugęs padėdavo bityne. Neišgąsdino jo ir įgėlimai, nors ir labai skaudėdavo. „Kai nueini pas bitutes, pamiršti visus rūpesčius. Tvarka avilyje, bičių dūzgimas, garinamo nektaro kvapas – tiesiog užburia. Kartais ramybę sudrumsčia ir viena kita sargybinė, kuri bando nuvyti nuo avilio negailėdama savo gyvybės“, – tęsia bitininkas Vytautas.

01Kontaktai

Dalį produkcijos galima rasti Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Amatų ir edukacijų erdvėje. Be abejo, visko galima įsigyti atvykus į bityną arba susisiekus

Telefonu 860016114

Facebook puslapyje – Patinskų Bitynas

El. paštu [email protected]

Savarankiškai bitininkauti Vytautas pradėjo dar mokydamasis vidurinėje, prieš 20 metų. Pirmas bičių šeimas padovanojo senelis. Baigęs Butrimonių vidurinę mokyklą įstojo studijuoti į LŽŪU agronomijos specialybę, bet bičių nepamiršo. Toliau tęsė studijas Lietuvos veterinarijos akademijoje, kur magistrantūros baigiamojo darbo vadovas buvo žinomas garsus bitininkas visoje Lietuvoje dr. Algirdas Amšiejus.

Bitės Vytautą traukė lyg magnetas, todėl baigęs studijas nutarė gyvenimą susieti su žemės ūkiu ir grįžęs į gimtinę 2010 metais įregistravo ūkininko ūkį. 2011 metais Vytautas sukūrė savo šeimą, prie darbų ūkyje prisidėjo ir žmona Renata. Vytautui labai padėjo ir jo tėvai. Po truputį didėjo bičių šeimų skaičius. Šiuo metu šeimos bityne apie 120 bičių šeimų.

„Artėjant gražiausioms metų šventėms jau būna baigti lauko darbai, bitės pasiruošę žiemoti. Ilgais niūriais rudens vakarais, kai norėdavosi jaukiai pasėdėti su šeima, sukdavome žvakes iš bičių vaško plokštelių. Vieno tokio vakaro metu mama pasakojo, jog jos močiutė kadaise liejo bažnytines žvakes. Seniau vaškinė žvakė žmogų lydėdavo visą gyvenimą: nuo gimimo iki paskutinio atodūsio. Nutarėm ir mes imtis šio amato. Įsigijome formų, vaško turėjome savo. Ir štai advento vainikui jau turėjome lietas žvakes“, – apie žvakių liejimo pradžią pasakoja bitininkas Vytautas.

Dabar jau vis dažniau tėvai krikštui renkasi vaškines žvakes ir pirkėjai pavargę nuo sintetinių kvapų ieško natūralumo. Tokios žvakės turi antibakterinį bei antivirusinį poveikį, dezinfekuoja orą ir skleidžia puikų kvapą. Šiuo metu bitininkas gali pasiūlyti apie 20 formų įvairių dydžių lietų žvakių.

Bitininkas Vytautas taip pat veda edukacijas, supažindina su bičių gyvenimu bei darbais bityne, vyksta medaus degustacija, ateityje planuojamos ir žvakių gamybos edukacinės pamokos. Vytautas priklauso Varėnos rajono bitininkų draugijai „Dzūkija“. 5 metus buvo valdybos nariu ir 3 metus pirmininku. Šioje draugijoje aptariamos bitininkų aktualijos. Bitininkas renka beveik visus bičių produktus: medų, propolį (pikį), duonelę, žiedadulkes. Taip pat augina ir platina bičių motinas. Kartu su žmona bičių produktais prekiauja įvairiose mugėse.