Tarp „Paveldo DNR“ nominantų – ir Kurnėnų mokykla

2023 07 19
Tarp „Paveldo DNR“ nominantų – ir Kurnėnų mokykla

Valstybinės kultūros paveldo komisijai paskelbus nominantus – džiugios žinios atskriejo ir į Alytaus rajoną. Tarp geriausių objektų apdovanojimams atrinkta ir Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokykla.

Kandidatus trims kategorijoms – labiausiai kultūros paveldo srityje pasižymėjusiems žmonėms, geriausiai tvarkomiems objektams ir sėkmingiausioms iniciatyvoms – teikė Lietuvos savivaldybės ir gyventojai. 

Iš viso „Paveldo DNR“ gavo net 102 paraiškas. Po intensyvių diskusijų vertintojai kiekvienoje kategorijoje atrinko po 3 nominantus. Vienoje iš kategorijų tarp trijų geriausių varžosi Alytaus rajono garbės piliečio vardą (po mirties) šiemet gavusio Lauryno Radziukyno inicijuota Kurnėnų mokykla.

Objektų apdovanojimams taip pat atrinkti J. ir A. Iljinų namas Kaune, Medinės miesto architektūros muziejus Vilniuje.

Laureatai bus paskelbti ir padėkos įteiktos „Paveldo DNR“ apdovanojimų ceremonijoje rugsėjo mėnesį, kuri vyks projekto globėjo – Lietuvos Respublikos Prezidento – rūmuose.

Mokyklos idėja gimė už Atlanto

Laurynas Radziukynas gimė 1881 m. balandžio 22 d. Kurnėnuose. Gimtajame kaime mokyklos nebuvo, tad gabus vaikas, gimęs valstiečių šeimoje, kasryt beveik 10 kilometrų kulniuodavo į mokyklą Miroslave. Ir dar tiek pat atgal – avint klumpėmis. Tai buvo varginanti ir skausminga kelionė, palikusi pėdsaką L. Radziukyno atmintyje.

Vėliau, baigęs chemijos ir inžinerijos mokslus Varšuvos technikos universitete, 1921-aisiais, ieškodamas naujų galimybių, emigravo į JAV. Laurynas Radziukynas žinojo, kad jaunai nepriklausomai Lietuvos valstybei labai reikalingi šviesaus proto, aukšto intelekto žmonės. Todėl nutarė savo gimtame krašte pastatyti mokyklą, kuri padės išugdyti dorus, protingus savo krašto piliečius.

1934 metų vasarą daugelio aplinkinių gyventojų džiaugsmui Kurnėnų kaime buvo pradėti naujos modernios mokyklos statybos darbai. Statybinė medžiaga ir inventorius buvo gabenami iš Čikagos į Niujorką, iš Niujorko plukdomi į Klaipėdą, iš Klaipėdos į Alytų atvežta traukiniais, o iš čia jau arkliais į Kurnėnus. Iš už Atlanto atkeliavo langai, durys, baltojo ąžuolo parketas, mokykliniai suolai, iš skalūnų pagamintos mokyklinės lentos per visą klasės sieną, radiatoriai, santechninė įranga, vėjo turbina. Medžiagoms ir statybai L. Radziukynas paaukojo tuomet neįtikėtinai didelę sumą – 160 tūkst. litų.

Po renovacijos duris atvėrusioje Kurnėnų mokykloje vyksta ne tik edukacijos, bet ir koncertai, spektakliai, kino vakarai.

 

Vyriausybinės kultūros paveldo komisijos ir Alytaus rajono savivaldybės informacija