Valstybės dienos šventę Dauguose kūrė visas rajonas

2023 07 08
Valstybės dienos šventę Dauguose kūrė visas rajonas

Alytaus rajone, Mindauginių sostine vadinamuose Dauguose, nuvilnijo Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena. Šiemet ji pavadinta #DaugaiMindaugai. Miestas pasipuošė instaliacijų parku, daug dėmesio sulaukė šviesų spektaklis virš vandens ir Didžiulio ežere pirmą kartą vykęs šventinis vandens transporto priemonių paradas. „Ši diena yra tikras mūsų vienybės, mūsų stiprybės pavyzdys“, – apie vos per du mėnesius suorganizuotą šventę kalbėdama sakė Alytaus rajono merė Rasa Vitkauskienė.

 

Šventei –  bendruomenių idėjos ir siūlymai

„Nežinau geresnės ir gražesnės pasauly vietos visiems drauge atšvęsti Liepos 6-ąją – ypač svarbią ir reikšmingą dieną mūsų Valstybei.  Mindauginėms Daugai – kaip gimtieji namai, kuriuose visada esi laukiamas ir reikalingas. Mindauginėms Daugai – tokie savi ir artimi, net pačiame Mindaugo varde paminėti“, – sveikindama į šventę susirinkusius krašto žmones kalbėjo merė R. Vitkauskienė.

Pasak jos, šventė ypatinga ne dėl daugybės renginių, pramogų, varžybų ir paradų, garsių atlikėjų, o dėl to, kad ji buvo kuriama kartu. Buvo gauta daugybė pasiūlymų, idėjų, kokios šventės norėtų Alytaus rajono žmonės. Renginys buvo suorganizuotas vos per du mėnesius.

„Ši diena yra tikras mūsų vienybės, mūsų stiprybės pavyzdys. Jeigu šitiek galime padaryti vos per du mėnesius, vieni kitų gerai nepažinodami, neturėdami maišo pinigų, tik įsivaizduokite, kiek daug galėtume nuveikti labiau pasitikėdami ir palaikydami vieni kitus, turėdami nors truputį daugiau laiko ir galimybių. Brangūs Alytaus rajono žmonės, kiek stiprūs ir vieningi esame – tiek stipri Lietuva. Gražios šventės jums visiems!“, – šventės svečius, dalyvius, krašto žmones sveikino merė R. Vitkauskienė.

Garbės piliečio L. Radziukyno regalijos perduotos giminaičiui

Kaip ir kasmet, Valstybės dienos šventėje iškilmingai paskelbtas Alytaus rajono garbės pilietis. Šį vardą šiemet savivaldybės taryba suteikė Laurynui Radziukynui (po mirties), unikalios Kurnėnų mokyklos fundatoriui, už svarų indėlį Lietuvos švietimui ir kultūros paveldui.

Regalijos įteiktos L. Radziukyno giminaičiui Agniui Stanuliui.

„Lauryno Radziukyno anūkai, gyvenantys Juntinėse Amerikos Valstijose, siunčia šilčiausius linkėjimus ir apgailestauja, kad šiandien negali būti su jumis visais. Mane įpareigojo atstovauti šeimai ir priimti šį garbingą ženklą. Jaučiuosi keistai, priimdamas apdovanojimą žmogui, kurio niekada neteko pažinti. Bet Lauryną Radziukyną per savo senelės pasakojimus pažinau kaip dėdę, kuris atvykdavo iš už Atlanto, kaip dėmesingą žmogų savo kraštui ir jo gyventojams. Pasak senelės, idėja pastatyti mokyklą Kurnėnuose gimė spontaniškai ir iš pradžių gal net ne rimtai – svečiuojantis tėvų namuose. Tada Lauryno Radziukyno tėvas, mano proprosenelis, tarė: „Jeigu tu nori padaryti kažką gero savo kaimui, pastatyk čia mokyklą“. Laurynas Radziukynas labai gerai suprato mokslo reikšmę atrakinant gyvenimo duris, tad nepaleido šios idėjos, kol Kurnėnuose neiškilo mokyklos bokštas. Tai dovana jo gimtojo krašto bendruomenei. Džiugu, kad šiandien ši mokykla atgimė naujam gyvenimui kaip erdvė visai bendruomenei susirinkti. Esu nuoširdžiai dėkingas už tokį giminaičio įvertinimą ir kviečiu visus, kuriems dar neteko, apsilankyti Kurnėnų mokykloje bei pasidžiaugti dovana, kurią turite“, – kalbėjo A. Stanulis.

Valstybei – šv. Mišios

Liepos 6-osios – Valstybės dienos – proga Daugų Dievo Apvaizdos bažnyčioje aukotos šv. Mišios už Lietuvos valstybę, kurią, kaip per pamokslą sakė klebonas Vidas Jelinskas, savo darbais kuriame kiekvienas iš mūsų. Bažnyčioje skambėjo Lietuvos kamerinės muzikos atlikėjos, tarptautinių konkursų laureatės, mecosopranės Juditos Leitaitės atliekamos dainos.

Visą dieną – veiksmas ežere

Pirmą kartą Didžiulio ežere vyko šventinis baidarių, kanojų, plaustų, jachtų, žvejybinių valtelių paradas, pasipuošęs Lietuvos vėliavomis. „Neapsakomai gera matyti tiek trispalvių, tiek meilės jumyse. Turime tokį gražų ežerą ir mūsų visų pastangomis Didžiulis bus įveiklintas“, – kalbėjo merė R. Vitkauskienė.

Kiek vėliau ežere vyko atviras baidarių, kanojų čempionatas, skirtas merės taurei laimėti. Ją iškovojo Alytaus rajono meno ir sporto mokyklos kanupolininkai.

Prie ežero Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai ir narai pristatė gaisrų ir gelbėjimo techniką, įrangą bei jų galimybes.

Sutemus didelio susidomėjimo sulaukė virš Didžiulio ežero rodytas šviesų spektaklis, kuriame atspindėti svarbiausi Lietuvos istoriniai įvykiai, parodyti Alytaus rajono ir Daugų vaizdai.

Parke – kiemelių sambūris

Šventinę dieną Daugų parke šurmuliavo senųjų amatų, seniūnijų kiemeliai, kuriuose kaimo bendruomenės pristatė savo veiklas. Juose buvo pristatyti verpimo, audimo, batsiuvystės, keramikos, mezgimo, pynimo, kulinarinio paveldo ir kiti amatai. Kiemelius aplankė ir Alytaus rajono savivaldybės merė R. Vitkauskienė, vicemeras Aurimas Truncė, tarybos nariai, Finansų ir investicijų skyriaus vedėja, laikinai einanti administracijos direktorės pareigas Andrė Zenevičienė, svečiai ir savivaldybės bendradarbiavimo ir projektų partneriai iš Lenkijos – Oržyšo, Ostralenkos rajono, Pišo, Biala Piskos, Ručiana Nidos, Olecko savivaldybių.

Veiklų įvairovė – ir vaikams, ir suaugusiems

Šventėje vaikams parodytas Alytaus lėlių teatro spektaklis, vyko folkloro šokių pamokos, liaudiškos muzikos kapelų varžytuvės, veikė muzikos stotelės, grojo ir dainavo rajono muzikantai ir atlikėjai, Meno ir sporto mokyklos mokiniai, folkoro ir kapelų kolektyvai.

Pagrindinėje šventės aikštėje vyko Lietuvos Kariuomenės Sausumos pajėgų orkestro pasirodymas, 21 val. iškilmingai sugiedota Tautiška giesmė, Alytaus rajono himnas „Trys lelijos“. Koncertavo grupės „Bernužėliai“, IL SENSO, „Sisters on Wire“, „Kamanių šilelis“, Leonas Somovas.

Tiems, kuriems norėjosi šiek tiek pailsėti nuo šurmulio, galėjo ant Šventapetrio kalno klausytis poezijos skaitymų su iš Daugų kilusiu poetu, vertėju, literatūros ir meno kritiku Dainiumi Gintalu, pažiūrėti filmus po atviru dangumi, pasivaikščioti Didžiulio ežero pakrantėje rajono organizacijų sukurtų lauko instaliacijų parke.

Alytaus rajono savivaldybės informacija