Kančėnų kaimo bendruomenė „Dėmesio centras“

Alytaus rajone, netoli Daugų, tarp Niedulio ir Svetaus ežerų įsikūręs Kančėnų kaimas. Čia 2003 m. vasario 14 d. susikūrė bendruomenė „Dėmesio centras“, kuri vienija 7 aplinkinių kaimų gyventojus. Gilesnis bendruomenės reikšmės supratimas neatsiranda iš niekur - jis prasideda nuo bendruomeniškumo jausmo ir šis jausmas nuolat yra stiprinamas darbais. Daug dėmesio yra skiriama gyventojų užimtumo, sutelktumo, tautinio tapatumo ir kultūrinio savitumo ugdymui, verslumo ir saugios aplinkos kūrimui kaime.

Narai turi jaukius bendruomenės namus, vaikų žaidimo aikštelę, sporto aikštyną, socialinių paslaugų teikimo ir bendruomeninio verslo objektus. Nuolat ieškoma naujų būdų ir metodų, kaip įvairiau ir kūrybiškiau plėtoti veiklas, sudominti ir pritraukti daugiau žmonių.

Bendruomenė iš viso organizuoja apie dvidešimt skirtingų veiklų, skirtų bendruomenės narių, bendruomenės teritorijos gyventojų ir svečių užimtumui tai: keramika, mezgimas (sertifikuotas tautinio paveldo gaminys pavadinimu „Raštuotos pirštinės“), vilnos vėlimas, siuvinėjimas kryželiu, karpiniai, margučių marginimas vašku, piešimas ant šilko, kulinarija: dzūkiškų bandų kepimas (sertifikuotas tautinio paveldo gaminys), močiutės pyragas (sertifikuotas tautinio paveldo gaminys), kmynų gėrimas (sertifikuotas tautinio paveldo gaminys), obuolių sūrio gamyba. Edukaciniai mokymai (aukščiau išvardintų veiklų) – obuolių sulčių spaudimo paslauga, higienos ir sveikatinimo paslaugų teikimas (prausimas, skalbimas, pirtis, sveikatinimo procedūros), socialinė pagalba, kompiuterinio raštingumo mokymai, papročių ir tradicijų puoselėjimas (moterų ansamblio „Niedulis“ meninė kūrybinė veikla).

Šventės ir renginiai. Bendruomenė aktyviai dalyvauja projektinėje veikloje. Vienu iš esminių projektų, pakylėjusių bendruomenės veiklą į tarptautinį lygį, galima būtų laikyti 2009 – 2012 m. vykdytą Jungtinių tautų vystymo programos (JTVP) projektą „DIENA KARTU: kartų savipagalbos modelis“ kartu su partneriais iš Lietuvos ir Vokietijos. Pagal analogišką užsienio valstybių patirtį bendruomenės namuose buvo įkurti Kartų namai, jų centrinė erdvė – adaptuota įvairiems poreikiams svetainė, kurioje vienodai jaukiai jaučiasi įvairių kartų atstovai – vaikai, tėvai, jaunimas, senjorai. Ši atvira visiems erdvė funkcionuoja iki šiol ir yra skirta mokytis, bendrauti, keistis patirtimi, spręsti iškilusias problemas. 2013 – 2014 m. įgyvendintas projektas „Kančėnų kaimo bendruomenės užimtumo didinimas, skatinant verslumą“ davė pradžią bendruomenės socialinio verslo sukūrimui – buvo įrengta obuolių sulčių spaudimui pritaikyta patalpa, įsigyta reikalinga įranga. Sulčių gamybai naudojama vietinė ekologiška žaliava, plečiamas ir įvairinamas gaminių asortimentas.

Prie bendruomenės materialinės bazės stiprinimo ženkliai prisideda dalyvavimas LR Žemės ūkio ministerijos finansuojamose programose „Nacionalinė parama kaimo bendruomenių veiklai“. Iš šių projektinių lėšų suremontuotos bendruomenės patalpos, įrengta vaikų žaidimo aikštelė ir sporto aikštynas, įsigyta baldų, įrangos, priemonių, užtikrinančių sklandų veiklų tęstinumą ir kokybiškesnį bendruomeninį gyvenimą kaime.

Su savo pagaminta produkcija Kančėnų kaimo bendruomenė nuolat dalyvauja rajoninėse ir respublikinėse mugėse, parodose, šventėse. Yra pelniusi ne vieną garbingą apdovanojimą. Savo patirtimi noriai dalinasi su kitomis bendruomenėmis. Tad su dideliu malonumu ir pagarba kviečia visus pasisvečiuoti, susipažinti ir pažinti, patirti įsimintinų akimirkų Kančėnuose!

Mokyklos g. 6, Kančėnų k., Daugų sen., LT-64133 Alytaus r.
Bendruomenės pirmininkė Monika Ražanauskienė
Tel. +370 698 40768